دانلود و پشتیبانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

s f

اطلاعات تماس
ایران چهارمحال و بختیاری
شهرکرد خیابان اول
youremail@yourdomain.com
038312345678

انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

قرض‌الحسنه

دومین محور در تحقق هدف الگوی توسعه اجتماعی رسالت، قرض‌الحسنه می‌باشد. قرض­الحسنه به‌‍معنای ابزار تامین مالی ناب بدون سود در تبادلات مالی و خدمات بانکی است، به این معنا که اگر پولی رد و بدل می‌شود، در آن سودی مد نظر نباشد.

الگوی توسعه اجتماعی رسالت در محور قرض‌الحسنه، تحقق سه هدف اصلی «شرعی»، «آسان» و «ارزان» بودن را به‌طور همزمان دنبال می‎کند. به‌عبارتی، قرض‌الحسنه محقق نمی‎شود مگر اینکه سه هدف فوق در آن به ثمر نشسته باشد.

شرعی بودن:

یعنی تبادلات مالی باید مبتنی بر نظرات تمامی مراجع و دارالافتاء­های جهان اسلام (اعم از اهل تشیع و تسنن) بوده و هیچ ابهام و شبهه شرعی روی آن نباشد. در این محور تأکید بر آن است که تبادلات مالی مشروط نباشد، زیاده بر قرض نباشد و در جریان مبادلات، وجه التزام (جریمه) اخذ نشود.

آسان بودن:

یعنی مردم در تبادلات مالی، با کمترین دردسر و چالش مواجه شوند. از جمله می‎توان به مواردی نظیر حضوری و فیزیکی بودن عمده خدمات مرتبط با تبادلات مالی، زمان‎گیر و بوروکراتیک بودن فرایند دریافت تسهیلات، مشکلات مربوط به ارائه ضمانت‌ جهت دریافت تسهیلات و … اشاره کرد. رویکرد کنونی شبکه توسعه اجتماعی رسالت به‎گونه‌ای طرح ریزی شده است که افراد بتوانند بدون محدودیت جغرافیایی و بدون نیاز به حضور در شعب بانکی به راحت‌ترین وجه بتوانند از خدمات بانک قرض‎الحسنه رسالت استفاده کنند.

ارزان بودن:

به این معنی است که افراد در تبادلات مالی خود، کمترین هزینه‎ها را صرف کنند. از جمله هزینه‌هایی که در جریان تبادلات مالی بر افراد فشار زیادی می‌ورد اخذ مبالغ هنگفتی بابت کارمزد تسهیلات است که در قرض‌الحسنه، این هزینه به کمترین حد ممکن می‌رسد. در الگوی توسعه، هدفگذاری شده است، تا سال 1400، اعطای تسهیلات به اعضای شبکه توسعه اجتماعی رسالت بدون کارمزد و بدون وجه التزام صورت پذیرد.

لازم به ذکر است که منابع قرض‌الحسنه نقشی بسیار کلیدی در پشیبرد الگوی توسعه اجتماعی رسالت ایفا می‎کند، به‌طوری‎که جایگاه آن نسبت به شبکه مشابه نقش خون برای بدن است. به‌عبارتی همانطور که بدن بدون خون نمی‎تواند فعال باشد، شبکه توسعه اجتماعی رسالت نیز بدون منابع قرض‎الحسنه نمی‎تواند به اهداف چشمگیری نائل آید.

ارسال نظر