دانلود و پشتیبانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

s f

اطلاعات تماس
ایران چهارمحال و بختیاری
شهرکرد خیابان اول
youremail@yourdomain.com
038312345678

انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

پیامد های اقتصادی فرهنگی زیست محیطی

همانطور که بیان شد، الگوی توسعه اجتماعی رسالت به‎دنبال آن است تا بستری برای فعالیت‌های مردمی شکل بگیرد تا مردم بتوانند با اتکا به ظرفیت‌های خودشان، سبک زندگی خودشان را بهبود ببخشند. در این مسیر، پلتفرم‌هایی تولید شده است تا این اتفاقات با سرعت و سهولت بیشتری رقم بخورد. به‌عنوان مثال به موارد زیر اشاره می‌شود:

  • اعضای کانون‎های همیاری اجتماعی اگر در اجرای تصمیماتی که برای بهبود امور خود اتخاذ می‌کنند، به منابع مالی نیاز داشته باشند، می‌توانند از سازوکار تأمین مالی قرض‌الحسنه بهره بگیرند.
  • اعضای هسته‌های کاروزندگی جهت توسعه کسب و کارهای خود، می‌توانند از سازوکار مدیریت زنجیره
  • اعضای کانون‌های همیاری اجتماعی در شناسایی افراد توانمند در حوزه‌های مختلف (اجتماعی، کارآفرینی و …) می‌توانند از سازوکار استعدادیابی یاری بجویند.
  • برای اینکه مردم نسبت به آخرین روش‌ها و فناوری‌های مورد نیاز در منطقه آشنا شوند، ظرفیت‌های دانشگاه رسالت در اختیارشان قرار می‌گیرد.
  • اینکه کانون‌های همیاری اجتماعی و هسته‌های کاروزندگی برای تسهیل توسعه فعالیتهایشان می‌توانند از همیاری حامیان شبکه توسعه اجتماعی رسالت (در ابعدد مختلف حمایتی) بهره بجویند.

بنابراین تمامی ظرفیت‌های شبکه توسعه اجتماعی رسالت در اختیار کانون‎های مردمی قرار گرفته تا آنها هرچه بهتر بتوانند به بهبود زندگی خودشان بپردازند.

پیامدهای فرهنگی-اجتماعی

ارتقای نگرش جامعه محلی:

می‌توان ادعا نمود، یکی از مهم‌ترین بهبودهایی که الگوی توسعه اجتماعی در سبک زندگی جوامع رقم زده است، تغییر نگاه و ذهنیت مردم از «وابستگی صرف به کمک‌های نهادهای دولتی و توسعه‌ای» به «اعتماد به ظرفیت‌های درونی و مردمی» بوده است. مردم در رویکرد جدید اولاً می‌دانند که برای تغییر و توسعه جامعه خود، باید خودشان و توانمندی‎هایشان را بشناسند، ثانیاً به این باور و اعتقاد می‌رسند که همیاری و باهم بودن یکی از مهمترین سرمایه‌های آنهاست و از این سرمایه به بهترین نحو بهره‎برداری می‎کنند.

فعال ساختن بخشی از ظرفیت‌های سرمایه اجتماعی:

یکی از سازوکارهایی که در شبکه توسعه اجتماعی رسالت برای ارتقای سرمایه اجتماعی در حال اجراست، بکارگیری روش «شناخت مبتنی بر اعتماد اجتماعی» به‌جای استفاده از «ضمانت‌ها و وثیقه‌های مالی و حقوقی» است. نکته قابل توجه اینکه، مهم‌ترین عامل اجرایی این روش در هر منطقه، معتمدان محلی هستند.

مهاجرت معکوس به روستاها و شهرهای کوچک:

در ارتباط با توسعه کارآفرینی اجتماعی، روستاها و شهرهای کوچک هدف اصلی این فعالیت‌ها قرار گرفتند. چراکه دلیل عمده مهاجرت ساکنان این مناطق به شهرهای بزرگ، نبود شغل پایدار و پایین بودن سطح رفاه و امکانات بود. لذا شکل‌گیری اشتغال پایدار در این مناطق می‌تواند به ارتقای سطح معاش و رفاه مردم و بازگشت برخی از مهاجران به زادگاه‎هایشان منجر شود.

رسالت آسمانی:

یکی از اقدامات جدی صورت گرفته در شبکه توسعه اجتماعی رسالت، جهت‌دهی و ارتقای همیاری‌های اجتماعی اعضای کانون‌ها در راستای برگزاری رویدادهای آیینی (نظیر اربعین و عاشورا و …)، همیاری حادثه‌دیدگان بلایای طبیعی (نظیر سیل، زلزله و …)، برپایی پویش‌های امور خیر و… می‎باشد. حجم بالای حمایت‌ها و همیاری‌های مردمی در موکب‌های اربعین و عاشورا و نیز حادثه سیل فروردین 1398 و… شایان توجه است.

کاهش آسیب‌های اجتماعی مناطق روستایی:

بدیهی است افزایش اشتغال جمعیت جوان و مولد، کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از بیکاری نظیر اعتیاد، سرقت و… در منطقه را درپی دارد.

تحکیم بنیان خانواده:

یکی از برکات تشکیل هسته‌های کاروزندگی، نزدیکتر بیشتر اعضای خانواده به یکدیگر و تقویت علقه‌های خانوادگی و در نتیجه تحکیم بنیان خانواده است.

پیامدهای اقتصادی و مالی

اشتغال‌زایی و توسعه کارآفرینی:

از جمله اتفاقات شیرینی که در شبکه‌ توسعه اجتماعی رسالت توسط این تشکل‌های مردمی به ثمر می‌نشیند، شکل‌گیری هسته‌های کاروزندگی با هدف کسب و کار خرد و خانگی و تولید محصول در محیط خانه است. الگوی توسعه اجتماعی رسالت در موضوع کارآفرینی به‌دنبال آن است تا:

مردم روستاها و شهرهای کوچک در دیار خود بمانند و مهاجر شهرهای بزرگ دیگر نشوند.

روستاها و شهرهای کوچک تولیدکننده باشند و شهرهای بزرگ مصرف کننده تولیدات آنها

هر خانه در روستا و شهر کوچک، کارخانه‌‌ای باشد برای تولید محصولاتی شایسته مردم ایرانمان

جوانان این مناطق کارآفرینانی صاحب ایده و حرف باشند برای کشورمان و دنیا

اعضای خانواده، در کنار یکدیگر و در محیط خانواده کار و زندگی را تجربه کنند.

دراین راستا، حدود 5 هزار هسته کاروزندگی در روستاها و شهرهای مختلف شکل گرفته است. هر هسته کاروزندگی عموماً از اعضای یک خانواده تشکیل می‎شود که در محیطی از خانه خود به تولید محصول مشغول هستند. اعضای هسته‌های کاروزندگی، افرادی توانمند و علاقمند به کارآفرینی هستند که از دل کانون‌های همیاری اجتماعی استعدادیابی می‎شوند و از طریق گروه توسعه کارآفرینی ثمین در رشته تخصصی مورد نظر مهارت افزایی و توانمندسازی می‎شوند تا مهیای نقش‌آفرینی در شوند.

افزایش دسترسی عمومی به خدمات غیرحضوری قرض‌الحسنه:

بانک قرض‌الحسنه رسالت، بانکداری بدون شعبه و بانکداری اجتماعی را در محوریت اقدامات خود قرار داده است که در نتیجه باعث شده تا مردم در اقصی نقاط کشور بدون هیچ دردسری از خدمات غیرحضوری بانک به‌سادگی بهره ببرند. همچنین سازوکار اعتبارسنجی اجراشده توسط شرکت پردازش مالی پارت، باعث شده است تا افراد با کمترین مسأله، نسبت به دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه اقدام کنند. مجموع این اتفاقات باعث شده است تا در زمینه قرض‌الحسنه، خدمات آسان، ارزان و شرعی برای مردم مهیا شود.

هدایت مصارف تسهیلاتپیامد های اقتصادی فرهنگی زیست محیطی قرض‌الحسنه در مقاصد موردنظر:

یکی از آسیب‌های اعطای تسهیلات هدفمند قرض‌الحسنه آن است که برخی از متقاضیان، آن را در مقاصد مورد نیاز به مصرف نمیرسانند. سازوکار حسابداری اعضا در شرکت فرداپ و سامانه اعتبارسنجی، کمک شایان توجهی به تخصیص هدایت تسهیلات واریزی به اهداف مورد نظر نموده است.

ارتقاء درآمد و سطح رفاه خانوار:

یکی از دلایل مهاجرت افراد از روستاها به مناطق شهری، پایین بودن و ناپایداری سطح درآمدی آنها می‌باشد. سازوکارهای کاروزندگی توانسته است، سطح درآمدی و رفاه اعضای هسته‌های کاروزندگی را تا سطح مناسبی ارتقا دهد.

سرمایه‌گذاری جامعه محلی برای رشد:

یکی از مزایای رشد درون‌زا که مبتنی بر فعال‌ شدن ظرفیت‌های جامعه محلی شکل می‌گیرد این است که افراد جامعه، به دلیل حس هویت و وابستگی به منطقه، به‌دنبال آن هستند تا از سرمایه‌های خودشان برای اجرای اقدمات توسعه‌ای مختلف بهره بیشتری بجویند.

ارتقای سواد مالی اعضا:

یکی از اقداماتی که الگوی توسعه اجتماعی رسالت در راستای توانمندسازی مالی اعضای شبکه بر آن تأکید دارد، افزایش آگاهی‌های مالی افراد است. در همین راستا، شرکت پردازش مالی پارت، ارتقای سواد مالی اعضا را در اقدامات خود کرده است؛ از جمله این اقدامات، چاپ کتبی با محتوای سواد مالی کودکان است.

ارتقای سواد کسب و کار اعضا:

در الگوی توسعه اجتماعی رسالت، اعتقاد بر این است که اعضای هسته‌های کاروزندگی باید به تمام توانمندی‌های یک کارآفرین اشراف داشته باشند تا بتوانند محصولات خود را با کیفیت و قیمت مطلوب به دست مصرف‌کننده برسانند. در همین راستا، سازوکار مدیریت زنجیره ارزش توسط «گروه توسعه کارآفرینی ثمین» بکار گرفته شده است تا بتواند علاوه بر پشتیبانی آنها در هر مرحله زنجیره ارزش، به توانمندسازی آنها در هر یک از تخصص‌های کسب و کار می‌پردازند.

زیست‌محیطی

پایداری محیط زیست: با توجه به اینکه در این رویکرد، فعالان اقتصادی و اجتماعی جامعه محلی وارد میدان می‌شوند و از طرفی این افراد دلسوزی بیشتری برای محیط اجتماعی و زیست‌بوم محلی خود دارند، به‌دنبال سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی هستند که کمترین آسیب اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی را برای منطقه به‌دنبال داشته باشد. در همین زمینه می‌توان به کسب‌وکارهای خانگی غیرکشاورزی (غیر آب‌بر) اشاره کرد که الگوی توسعه اجتماعی رسالت برای مناطقی که مشکلات تأمین منابع آب دارند، اشاره کرد.

فناوری

بکارگیری تجارت الکترونیک آنلاین در فرایند عرضه و تقاضای اعضا: با بکارگیری این پلتفرم، اعضای کانون‌ها و هسته‌های کاروزندکی قادرند محصولات مورد نیاز خود را با سهولت وهزینه کمتری خریداری نموده و از آن طرف تولیدات خود را با کیفیت و قیمت مطلوبی به مصرف کننده در سراسر کشور عرضه کنند.

ارسال نظر