نهاد مردمی رسالت 

باورهای دینی، دیدگاههای امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، تجربیات عملی در صحنه هایی همچون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نشان از این دارد که توسعه اقتصادی کشور و بهبود رفاه عمومی نیز تشنه حرکت های اعتقادی و جهادی ، مردم بنیان و اجتماعی ، نوآورانه و دانش بنیان است.
این گزارش قصد دارد شما را با الگویی الهام گرفته از روحیات جهادی و آموزه های انقلاب اسلامی آشنا نماید. این الگو با تکیه بر همیاری اجتماعی ، قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی می کوشد زندگی بهتری را برای آحاد جامعه فراهم سازد .
در این راستا با تلاش و گفتمان سازی فعالین اجتماعی دغدغه مند، هزاران جمع مردمی تحت عنوان کانون همیاری اجتماعی در مساجد ، خانواده ها ، محله ها ، سازمانها و روستاهای سراسر کشور شکل گرفته است این کانونها توسط همین فعالین اجتماعی و تحت پوشش یک سازمان مردم نهاد ملی رهیاری شده و موجبات هم افزایی در جهت اهداف اعضای کانون را با بهره گیری از ظرفیت سنت پسندیده قرض الحسنه فراهم می کنند.
توسعه کاروکسب های خرد و خانگی در شهرهای کوچک و روستاها یکی از ابعاد اصلی اقتصاد مقاومتی بوده و تقویت فرهنگ و پیشرفت و آبادانی ایران اسلامی را بدنبال دارد . در همین راستا با همکاری راهبران کانون ها و رهیاران تخصصی ، استعدایابی از بین اعضا و مهارت افزایی ایشان صورت پذیرفته و سپس هسته های کار و زندگی شکل می گیرند ازآنجاکه ارتقاء کیفیت تولید و رقابت پذیری محصولات در کار و کسب های خرد و خانگی نیازمند مدیریت زنجیره ارزش شامل تعریف وطراحی محصول ، تأمین مواد اولیه ، تولید و بازاریابی و فروش می باشد؛ یک گروه توسعه کارآفرینی برای هررشته کاری ، یک مرکز توسعه تخصصی ایجاد نموده که این مراکز مدیریت زنجیره ارزش کسب وکارها را به عهده دارد.
یکی از مهمترین دغدغه های هسته های کار و زندگی نحوه ی تامین ابزار کار و تجهیزات ، مواد اولیه و از سویی دیگر بازاریابی و فروش محصولات تولید شده و حذف واسطه های غیر ضروری است. بدین منظور یک پلتفرم بازار آنلاین با نام بازار اعضاء ، ویژه‌ی عرضه و تقاضای منصفانه و اعتمادساز توسط یک شرکت دانش بنیان طراحی و پیاده سازی شده و در دسترس اعضاء قرار گرفته است.
از آنجا که ارائه خدمات بانکی شرعی ، آسان و ارزان یکی از خواسته های اصلی اعضای کانون های همیاری اجتماعی و هسته های کار و زندگی به شمار می رود ، بدین منظورالگوی بانکداری اجتماعی و پلتفرم همیاری قرض الحسنه برای دریافت خدمات غیرحضوری در تمامی نقاط کشور توسط بانک قرض الحسنه رسالت به عنوان اولین بانک بدون شعبه کشور ابداع شده و در دسترس اعضاء قرار گرفته است.
یکی از مسائل مبتلا به عموم مردم در اخذ تسهیلات بانکی تهیه ی ضمانت و وثیقه است که این مهم نیز با طراحی و پیاده سازی سامانه اعتبارسنجی مرآت با رعایت اصول علمی و بهره گیری از سرمایه های ارزشمند اجتماعی به جای ضمانت و اسناد دارایی ، توسط یکی از برترین شرکت های دانش بنیان پردازش اطلاعات مالی کشور تسهیل گردیده است.
در الگوهای نوآورانه و پیشرو کسب و کار مقوله های مهم پژوهش ، مدیریت دانش ، تولید علم و توسعه سرمایه انسانی جزء مهمترین مولفه ها به شمار می روند که در این زمینه و در جهت تربیت اقتصادی و آموزش همگانی اعضاء کانون ها ، یک دانشگاه سازمانی به صورت محوری نقش آفرینی می کند.
و همه این رسالتی که رسم گردید اینگونه است که می توان به جامعه ای فکر کرد که در آن مهارت جایگزین مدرک شود ، مهاجرت به شهرهای بزرگ کاهش یابد ، تولید در شهرهای کوچک و روستاها انجام شده و محصولات تولیدی درشهر های بزرگ مصرف ‌گردد ، ثابت شود که کار پول می سازد و نه اینکه پول کار ایجاد می‌کند و فرهنگ نیکوی همیاری برای انجام رسالت های آسمانی در میان جامعه ترویج شده و کرامت انسانی حفظ شود.
و همه ی این فعالیت ها و نقش آفرینانی که از آنها یاد شد در قالب شبکه ای گسترده و ساختارمند تحت عنوان نهاد مردمی رسالت انسجام یافته و با استفاده از سامانه های متنوع اختصاصی به صورت یک اکوسیستم اقتصادی-اجتماعی عمل می کند.